• Strona Glówna
  • Sztuczna inteligencja – perspektywy rozwoju na kolejne lata

Sztuczna inteligencja – perspektywy rozwoju na kolejne lata

W intensywnym rozwoju technologii bardzo ważną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Od dziesięcioleci zajmuje ona inżynierów i naukowców z całego świata. Sektor AI z czasem zaczął coraz mocniej przebijać się do świadomości konsumenta za sprawą popularnego już ChatGPT. Jakie są przypuszczalne kierunki rozwoju AI w najbliższych latach? Czy znaczenie sztucznej inteligencji będzie rosło?

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

Rozwój nowoczesnych technologii wiąże się z zagrożeniem dla pewnych zawodów. Według prognoz sztuczna inteligencja może zastąpić między innymi: specjalistów IT, grafików, księgowych, specjalistów ds. obsługi klienta, pracowników mediów, analityków finansowych, radców prawnych, recepcjonistów, telemarketerów, kasjerów i wiele więcej. Sztuczna inteligencja szturmem podbija wiele obszarów życia człowieka. Narzędzia bazujące na algorytmach AI już teraz są w stanie zautomatyzować liczne procesy w firmach. Ułatwiają wykonywanie wielu zadań, podnoszą wydajność pracy, a przy tym redukują ryzyko popełnienia błędów. Mogą także wesprzeć ludzi w procesach rekrutacji. Pomoc AI prowadzi do podejmowania lepszych decyzji w przedsiębiorstwie i szybszego rozwiązywania napotkanych problemów.

Przyszłość sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja zmaga się z licznymi trudnościami, pomimo tego ma przed sobą dosyć klarowną przyszłość. W jakich kierunkach rozwoju zmierza AI?

Przez jej rozwój, rynek pracy bardzo się zmieni. Poprzez użycie AI pracownicy będą pracować skuteczniej i wydajniej. Utworzą się nowe miejsca pracy, w których zatrudnienie znajdą eksperci technologiczni, którzy wykazują się umiejętnością interpretacji wyników. W przyszłości AI ma stać się powszechna. Coraz więcej przedsiębiorstw zacznie korzystać z jej możliwości. Co ciekawe, osoby reprezentujące kadrę kierowniczą uważają, iż to właśnie sztuczna inteligencja stanie się ich przewagą biznesową w kolejnych latach. AI zautomatyzuje skomplikowane procesy, zidentyfikuje trendy pod kątem wartości biznesowej dla przedsiębiorstw oraz pomoże pracownikom w sprawnej realizacji zadań.

Dzięki narzędziom bazującym na algorytmach AI, organizacje zaczną lepiej wykorzystywać dane. Zreformują swoją architekturę danych oraz zmienią podejście do zarządzania nimi. Będzie to możliwie poprzez szukanie rozwiązań danych problemów. Dla firm zaczną liczyć się ci pracownicy, którzy rozumieją to, w jaki sposób przygotować dane, aby AI mogła ich optymalnie użyć. W biznesie sztuczna inteligencja będzie odgrywała coraz większą rolą. AI stanie się istotnym elementem codziennym procesów, natomiast eksperci sektorowi będą ważniejszy od specjalistów z zakresu analizy danych. Firmy chętniej będą zatrudniały osoby, które ukończyły np. studia podyplomowe MBA AI &Digital Transformation Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Czego jeszcze można spodziewać się w ciągu kolejnych lat?

W ciągu kolejnych lat cyberataki staną się jeszcze groźniejsze, jednak obrona przed nimi okaże się skuteczniejsza niż dzisiaj. Zaawansowane uczenie maszynowe, uczenie głębokie oraz sieci neuronowe pozwalają komputerom na identyfikowanie oraz interpretację wzorców. Mogą również odnajdywać i wykorzystywać luki w zabezpieczeniach. Narzędzia bazujące na  AI będą w stanie wykrywać zagrożenia w czasie rzeczywistym, identyfikować miejsca narażone na cyberataki, ale także przekazywać raporty dotyczące poziomu cyberbezpieczeństwa. W rozwoju technologicznym obejmującym sztuczną inteligencję w dalszym ciągu będą konkurowały ze sobą takie kraje jak: Kanada, Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Sztuczna inteligencja – technologia przyszłości w biznesie

Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w rozwoju biznesu i może doprowadzić do pełnego sukcesu danej firmy. Dzięki niej można uwolnić się od czasochłonnych, monotonnych i drogich działań ludzkich. AI wspiera biznes w takich potrzebach, jak:

Technologie zwiększają przewagę przedsiębiorstw w zakresie przychodów, usprawniają procesy HR, działania marketingowe, analizowanie danych oraz obsługę klientów.

Warto jednak pamiętać, że AI to narzędzie służące do zwiększenia wydajności oraz konkurencyjności. Jest ono dużą pomocą w licznych branżach, ale nie zastąpi całkowicie czynnika ludzkiego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia współpraca pomiędzy ludźmi a maszynami.

Jeśli chcesz wykorzystać nadarzający się moment i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą studiów podyplomowych MBA AI &Digital Transformation, które przygotują Cię do nowych wyzwań i nauczą, jak efektywnie prowadzić projekty i podejmować lepsze decyzje biznesowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych.