• Strona Glówna
  • Kończysz studia na Politechnice? Przygotuj się do wejścia na rynek pracy!

Kończysz studia na Politechnice? Przygotuj się do wejścia na rynek pracy!

Studia techniczne na politechnice nie należą do najłatwiejszych – ale trud i wysiłek włożony w naukę zdecydowanie się opłaca. Wykwalifikowani inżynierowie, szczególnie ci, którzy posiadają wąską specjalizację i są w swojej branży fachowcami, mogą liczyć na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie. Chętnie przyjmie ich zarówno rodzimy, jak i zagraniczny rynek pracy. Jeśli do ukończenia studiów masz już bliżej niż dalej, warto konkretnie pomyśleć o przyszłej pracy i rozwijaniu dodatkowych kompetencji, które będą przydatne podczas rekrutacji w wybranych firmach.

Przede wszystkim solidna wiedza i kwalifikacje

Dzięki nauce na politechnice można zdobyć nie tylko tytuł inżyniera, ale również konkretną wiedzę i kwalifikacje. Na kierunkach technicznych jest szereg specjalizacji, które studenci mogą wybrać w zależności od zainteresowań i swoich przyszłych planów zawodowych. Każda specjalizacja to nie tylko solidna dawka wiedzy teoretycznej, ale również możliwość zdobycia doświadczenia w trakcie zajęć warsztatowych i praktyk bezpośrednio u pracodawców. Studenci studiów technicznych już podczas studiów mogą budować swoje CV, które po dyplomie będzie miało już sporo pozycji. Choć nauka bywa absorbująca, wiele osób decyduje się na pracę już podczas studiów, dzięki czemu płynnie wchodzą na rynek pracy.

Warto poznać rynek pracy

Gdy koniec studiów zbliża się wielkimi krokami, warto uważnie rozejrzeć się na rynku pracy dla specjalistów w wybranych dziedzinach. Studenci, którzy swoją drogę zawodową wiążą stricte z wyuczonym kierunkiem, powinni znać najlepszych i największych graczy na rynku, wiedzieć, jakie są u nich warunki zatrudnienia, co – oprócz posiadania dyplomu ukończenia studiów – jest oczekiwane przez potencjalnych pracodawców. Nawet na rynku specjalistów inżynierów nie zawsze sam dyplom wystarczy, aby zdobyć satysfakcjonujące zatrudnienie. Warto, w miarę możliwości, dokształcać się, uczestniczyć w dodatkowych kursach, szkoleniach czy warsztatach, które nie tylko dostarczają dodatkowych kwalifikacji, ale również bardzo dobrze wyglądają w CV.

Nauka umiejętności miękkich

Choć od absolwentów studiów technicznych oczekuje się przede wszystkim ogromnej specjalistycznej wiedzy, wiele jest dodatkowych kompetencji i umiejętności, które są przydatne zarówno na etapie poszukiwania pracy, jak i w późniejszym życiu zawodowym. Nawet najlepsi inżynierowie nie pracują w pojedynkę – najczęściej są częścią większego zespołu lub pracują na jego czele. Warto więc szkolić się w zakresie umiejętności przywódczych i delegowania obowiązków. Przyda się również umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu i w stresujących warunkach. Większości kompetencji miękkich można się nauczyć – nawet, jeśli ktoś nie jest urodzonym menedżerem, ma możliwość zdobycia w tym kierunku odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.

Zapisz się na kurs dla kończących studia

Studenci ostatnich czterech semestrów studiów pierwszego i drugiego stopnia mają możliwość poszerzenia swoich kompetencji i umiejętności na specjalnie dla nich przygotowanym kursie. Certificate in Business  for Engineers to program realizowany przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej skierowany do studentów, którzy myślą przyszłościowo, chcą rozwijać kompetencje menedżerskie i społeczne. Uczestnicy kursu przygotowują się do świadomego zarządzania swoją karierą, wykorzystywania nie tylko zdobytej na studiach wiedzy, ale również rozwijania kompetencji miękkich. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów i ciekawych projektów, które pozwalają na zdobycie praktycznego doświadczenia i umiejętności. Certificate in Business for Engineers to także możliwość szlifowania języka angielskiego i terminologii biznesowej, a także swobodnego komunikowania się w języku obcym. Podczas kursu można nawiązać pierwsze relacje i kontakty biznesowe, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje dyplom Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej – renomowanej szkoły menedżerskiej, której ukończenie otwiera nowe możliwości i jest wyjątkowo mile widziane przez potencjalnych pracodawców.

Łatwy start kariery

Wiele osób, które kończą studia na politechnice, ma obawy związane ze zmianą życia, nowymi wyzwaniami zawodowymi i koniecznością przestawienia się z trybu nauki na tryb codziennej pracy. Choć absolwenci studiów technicznych zwykle nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, etap szukania pracy jest dla nich wyjątkowo stresujący. Dodatkowe kursy i zdobywanie nowych kwalifikacji dają możliwość pozyskania nowej wiedzy i umiejętności, ale również budowania pewności siebie i posiadanych kompetencji. Warto więc w nie inwestować równolegle do realizowanych zajęć na uczelni. Im bliżej końca studiów, tym więcej uwagi należy poświęcić przyszłej pracy zawodowej. Osoby, które mają do zaoferowania pracodawcy sam dyplom, już na starcie przegrywają ze studentami, którzy na ostatnim etapie studiów dbali o nieustanne dokształcanie, zdobywanie specjalizacji i wartościowych umiejętności.