• Strona Glówna
  • Jak być lepszym szefem? W jakich obszarach warto się rozwijać?

Jak być lepszym szefem? W jakich obszarach warto się rozwijać?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się nie tylko z podejmowaniem szeregu poważnych decyzji biznesowych, ale również z codziennym zarządzaniem zespołem pracowników. Zgrana i zaangażowana kadra to najlepsze, co może przydarzyć się szefowi, któremu zależy na konsekwentnym rozwoju przedsiębiorstwa. Jak zatem być najlepszym szefem dla swoich pracowników? Nad jakimi umiejętnościami warto pracować?

Zdrowy i konstruktywny feedback

Kultura przekazywania feedbacku to niezwykle istotna kwestia w biznesie, a szczególnie wewnątrz firmy. Jak wiadomo, każda krytyka powinna być konstruktywna, a pochwała motywująca. Feedback to po prostu zdrowe, uczciwe i zgodne z prawdą informacje, które mają pomóc pracownikowi zrozumieć ewentualne potknięcia lub wskazać kierunek zmiany w danym projekcie.

Czy przekazywanie feedbacku to umiejętność, którą posiada każdy szef? Oczywiście, że nie. Jest to jedna z kwestii, na którą warto zwrócić szczególną uwagę podczas rozwijania swoich umiejętności dotyczących zarządzania zespołem. Kultury feedbacku możesz nauczyć się m.in. dzięki książkom napisanym przez czołowych liderów czy dedykowanym kursom i szkoleniom. Niezwykle ważne w tym zakresie jest również zdobywane doświadczenie i śmiałe czerpanie z opinii członków zespołu. Postaraj się kilkukrotnie dopytać, jak czują się z Twoim feedbackiem i czy preferują inną formę komunikacji. Następnie na bazie wyciąganych wniosków udoskonalaj ten proces, a z czasem bez wątpienia dojdziesz do perfekcji i staniesz się szefem prezentującym partnerską postawę.

Umiejętne podejmowanie decyzji

Kolejny aspekt, który warto rozwijać chcąc stać się lepszym szefem, dotyczy podejmowania szybkich i zdecydowanych decyzji. Bez tej umiejętności trudno z powodzeniem prowadzić własny biznes. Wyjaśnijmy jednak najpierw, czym właściwie jest ta kompetencja? Decyzje nie powinny być nadmiernie roztrząsane i stale odwlekane, ponieważ negatywnie wpływa to na prawidłowe funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, a przede wszystkim czyni Cię w oczach zespołu szefem niezdecydowanym i mało konkretnym. Zamiast rozważać kolejne scenariusze, staraj się możliwie szybko zgromadzić kluczowe fakty i niezbędne narzędzia, które pomogą Ci szybko i sprawnie przejść do działania. Jednocześnie musisz pamiętać, aby zachować w tym zakresie zdrowy rozsądek i profesjonalne podejście. Szybkie decyzje to nie te, które są podejmowane spontanicznie czy w przypływie emocji. To decyzje, które są dokładnie przeanalizowane i przekalkulowane, a ewentualne ryzyko zostało przez Ciebie na chłodno ocenione. To również takie decyzje, które zdążyłeś przedyskutować z zespołem i poznać ich wartościowe opinie w danej sprawie. I właśnie w tym tkwi sęk tej umiejętności – wymaga ona rozwiniętych kompetencji analitycznych i zdolności do szybkiej oceny sytuacji. Na szczęście możesz te aspekty skutecznie wypracować.

Dlaczego zdolność podejmowania szybkich i zdecydowanych decyzji jest tak istotna z punktu widzenia zatrudnianych przez Ciebie pracowników? Przede wszystkim z uwagi na Twój autorytet. To jedna z najważniejszych cech lidera, dzięki której zespół czuje się komfortowo i wie, że jego praca nie pójdzie na marne, ponieważ zarządza nią kompetentny i zdecydowany człowiek. Warto dodać, że umiejętność podejmowania szybkich i zdecydowanych decyzji można zdobyć również zapisując się na specjalne studia biznesowe w Warszawie. Na naszej uczelni stworzyliśmy szereg kierunków, które kształcą naszych studentów m.in. z tego zakresu i z powodzeniem podnoszą ich kompetencje menedżerskie.

Świetna inwestycja – studia biznesowe

Coraz większa liczba liderów i zarządzających przedsiębiorców decyduje się na podjęcie dodatkowych studiów, które jednak znacznie różnią się od typowych kierunków uczelnianych. Tego typu studia skupiają się bowiem wokół szeroko pojętego biznesu, zarządzania zespołem, budowania osobistego wizerunku i silnej pozycji autorytetu. Program naszej uczelni oferuje np. studia biznesowe w Warszawie na takich kierunkach jak Studium Autorytety, Executive MBA czy Akademia Psychologii Przywództwa. Są to studia prestiżowe, dedykowane przede wszystkim menedżerom i osobom prowadzącym własne przedsiębiorstwa. Nasza uczelnia gwarantuje m.in. grono wybitnych wykładowców (zarówno polskich, jak i zagranicznych), program nieustająco dopasowywany do obecnych realiów biznesowych oraz praktyczne podejście do przekazywania wiedzy. Przykładamy również ogromną wagę do zachowania najwyższych standardów i odpowiadania na potrzeby naszych studentów.

Jeśli chcesz zatem stać się lepszym szefem i poszukujesz najbardziej efektownych rozwiązań, sprawdź pełną ofertę naszej uczelni i przekonaj się, że dodatkowe studia biznesowe w Warszawie to najlepsza droga do rozwinięcia Twoich umiejętności i pozycji lidera!