Coraz więcej osób myśli o zmianie pracy – co może zrobić menedżer, by zatrzymać pracowników?

Poszukiwanie pracownika jest dużym wyzwaniem dla każdego menedżera, który buduje zespół. Gdy już znajdzie wymarzoną osobę na dane stanowisko, podstawą jest umiejętne jego zatrzymania poprzez wytworzenie właściwej atmosfery w miejscu pracy, jak i dodatkowe gratyfikacje. Ze względu na rosnącą inflację, coraz więcej osób deklaruje chęć zmiany zatrudnienia. Co może w tej sytuacji zrobić menedżer?

Budowanie relacji z pracownikiem

Dla ludzi ważne jest, aby pracować w firmach oferujących dobre warunki zatrudnienia, ale także dbających o atmosferę w miejscu pracy. Choć na początku przyciągnąć może renoma firmy, finanse, z czasem staje się to niewystarczające. Pracownik chce się rozwijać, ale również budować relacje międzyludzkie.

Od pewnego czasu standardem w wielu korporacjach są wyjścia integracyjne w niewielkim gronie: menedżer plus jego zespół. Mogą to być kręgle, warsztaty pozwalające na zdobycie nowych umiejętności czy standardowa kolacja w restauracji. Ważne, aby takie spotkania odbywały się regularnie, były interesujące i umożliwiły nieco przełamanie bariery pracodawca-podwładny, oczywiście w dobrym tonie.

Stworzenie zgranego zespołu, który lubi i szanuje się wzajemnie jest trudne, ale istotne w pracy każdego menedżera. Warto poznać potrzeby pracowników, zadbać o ich komfort. Dziś bardzo modna jest praca zdalna. Być może ustalenie trybu hybrydowego będzie kompromisem? Rozmowa jest kluczem budowania dobrych relacji z pracownikiem. Warto wypracować w sobie umiejętność słuchacza i obserwatora, a efekty budowania zgranego zespołu od razu zostaną zauważone.

Jasne określenie godzin pracy przekona pracownika do pozostania w firmie

Brak work-life balance to typowe zjawisko, które prowadzi do wypalenia zawodowego i chęci zmiany. Pracownik bardzo często jest przebodźcowany, pracuje ponad 40 godzin tygodniowo, nie otrzymuje zapłaty za nadgodziny, a praca bardzo mocno wkracza w jego życie prywatne. Jeżeli nie chcesz stracić cennego pracownika, do takiej sytuacji nie możesz dopuścić.

Warto zadbać o takie rozplanowanie terminu realizacji projektu, aby nadgodziny w dużym stopniu nie były wymagane. Samopoczucie pracownika i dobre z nim relacje powinny być dla Ciebie jako menedżera najważniejsze. Gdy pracownik jest przepracowany, jego satysfakcja z wykonywanych obowiązków maleje. Niekoniecznie dba wtedy o jakość wykonywanych zadań, ale o tempo ich dostarczenia. Presja nie jest również dobra dla jego zdrowia. Bardzo szybko może okazać się, że pracownik postanawia odejść, ponieważ musi poświęcić czas na rehabilitację i zadbanie o własne zdrowie. Wiele dolegliwości pojawia się również w wyniku stresu.

Zadaniem dobrego menedżera jest ustalenie takich warunków pracy, aby każdy pracownik czuł się komfortowo, wyrabiał się z realizacją zadań w umówionym terminie, ale bez narażania własnego zdrowia na szwank.

Benefity dla pracowników muszą być bardzo dobrze przemyślane

Choć mogłoby się wydawać, że każdy pracownik powinien cieszyć się z otrzymywanych benefitów, nieważne jakie by one nie były, dziś mamy rynek pracownika. Coraz więcej wymagań jest stawianych pracodawcy, który powinien zaspokajać określone potrzeby zarówno w sferze finansowej, rozwojowej, jak i rozrywkowej.

Pracownik chce się rozwijać i szkolić? Wyślij go na najlepsze studia menedżerskie odbywające się w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Pozwól wybrać interesujący kierunek, np. MBA. Oczywiście warto pomyśleć o pokryciu kosztów edukacji lub bonusach. Przy tym należy pamiętać o spisaniu umowy uniemożliwiającej pracownikowi odejście przez określony czas po zakończeniu studiów. Ty w niego inwestujesz, dlatego wiedzę zdobytą na studiach powinien wykorzystać do rozwoju aktualnego miejsca zatrudnienia.

Dobrą praktyką w wielu korporacjach jest zapewnianie pracownikom dostępu do darmowych wejść do miejsc kultury i rozrywki. Mogą to być np. bilety do kina upoważniające do darmowego sensu dla pracownika, znajomych i jego rodziny. Popularna jest także karta Multi sport, dzięki której pracownik może korzystać z siłowni, basenu czy fitnessu.

Dobrze, aby pracownik miał także zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną, na naprawdę wysokim poziomie. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, z tego powodu są w stanie pozostać w firmie nawet na nieco gorszych warunkach finansowych.

Nie ma jednej dobrej rady na zatrzymanie pracownika w firmie

Trudno jest określić, co może jednoznacznie przekonać pracownika do pozostania w firmie. Na pewno jednak trzeba próbować i wdrażać uniwersalne metody, które w wielu przypadkach działają. Na pewno menedżer musi pokazać, że pracownik jest dla niego ważny i niezbędny do realizacji określonych celów. Gratyfikacje finansowe nie są obecnie aż tak skuteczne jak dodatkowe profity w postaci rozwijających szkoleń, atrakcyjnego biura czy wyjazdów służbowych.