Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa. „Ta gospodarka, która będzie miała tańszy prąd, będzie bardziej konkurencyjna” Rozmowa z Pawłem Urbańskim

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego po pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie i postępującej dekarbonizacji, to główne bodźce przemian energetycznych, jakie od kilku lat obserwujemy w naszym kraju.

O tym, że zmiany związane z transformacją energetyczną zaczynają się opłacać nie tylko gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom, ale także całej gospodarce Jerzy Telesiński rozmawia w TOK FM z dr. n. ekonom, wykładowcą i dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej Pawłem Urbańskim.

Z podcastu dowiemy się też, że mamy przed sobą globalną elektryfikację – zapotrzebowanie na prąd będzie rosło, zarówno w transporcie, ciepłownictwie, jak i każdej innej dziedzinie gospodarki. Źródła uzyskania tego prądu muszą się jednak zmieniać na odnawialne, pozyskaną ze słońca i wiatru energię musimy masowo magazynować, a samo zużycie prądu musi stać się bardziej efektywne. Jakie kluczowe zmiany dotyczące energetyki ma przynieść rok 2050? Czy jesteśmy do tego przygotowani, i czy mamy wystarczające technologie i zasoby, żeby to osiągnąć?

Zapraszamy do odsłuchania podcastu!

POSŁUCHAJ PODCASTU

Jutronauci: Jak wybrać studia, które mają sens? Prognoza zawodów przyszłości. Rozmowa z Pawłem Urbańskim

152. odcinek podcastu w programie „Jutronauci”. Czy w dzisiejszych czasach studia są koniecznością? Czy wraz ze zmianą rynku pracy zmieniają się uczelnie? Jak wybrać kierunek studiów? Które obszary gospodarki będą się rozwijać? Jakiego rodzaju kompetencje będą potrzebne w gospodarce opartej na sztucznej inteligencji? I czego młodzi ludzie oczekują od swoich szefów?

Kogo poszukuje już, a kogo będzie szukała w niedalekiej przyszłości branża jutra – energetyka? Rozmowa z Pawłem Urbańskim

Energetyka stanęła przed ogromnymi wyzwaniami. Czy teraz, w dobie wojny w Ukrainie i problemów z dostępem do surowców, będzie jeszcze szybciej rozwijać się w kierunku OZE? A może są takie branże, które zawsze będą oparte na węglu? Kto o tym decyduje i na podstawie jakich danych? O tym, kogo najbardziej potrzebuje energetyka (więcej…)

Dlaczego twoja firma też potrzebuje analityka trendów (nie mylić z wróżką)? Rozmowa z Edwardem Stanochem

Czasy są niepewne i może dlatego wiele firm korzysta z usług analityków trendów i strategów. Co powinien umieć taki specjalista, żeby naprowadzić biznes na właściwe tory? Dlaczego w tej branży korzysta się z najnowocześniejszych narzędzi informatycznych, ale także ze wsparcia etyków i filozofów? I co ma z tym wszystkim wspólnego (więcej…)