• Strona Glówna
  • Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa. „Ta gospodarka, która będzie miała tańszy prąd, będzie bardziej konkurencyjna” Rozmowa z Pawłem Urbańskim

Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa. „Ta gospodarka, która będzie miała tańszy prąd, będzie bardziej konkurencyjna” Rozmowa z Pawłem Urbańskim

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego po pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie i postępującej dekarbonizacji, to główne bodźce przemian energetycznych, jakie od kilku lat obserwujemy w naszym kraju.

O tym, że zmiany związane z transformacją energetyczną zaczynają się opłacać nie tylko gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom, ale także całej gospodarce Jerzy Telesiński rozmawia w TOK FM z dr. n. ekonom, wykładowcą i dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej Pawłem Urbańskim.

Z podcastu dowiemy się też, że mamy przed sobą globalną elektryfikację – zapotrzebowanie na prąd będzie rosło, zarówno w transporcie, ciepłownictwie, jak i każdej innej dziedzinie gospodarki. Źródła uzyskania tego prądu muszą się jednak zmieniać na odnawialne, pozyskaną ze słońca i wiatru energię musimy masowo magazynować, a samo zużycie prądu musi stać się bardziej efektywne. Jakie kluczowe zmiany dotyczące energetyki ma przynieść rok 2050? Czy jesteśmy do tego przygotowani, i czy mamy wystarczające technologie i zasoby, żeby to osiągnąć?

Zapraszamy do odsłuchania podcastu!

POSŁUCHAJ PODCASTU