Projekty ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) są dziś nieodłączną częścią działalności biznesowej w każdej branży. Coraz częściej kontrahenci, partnerzy biznesowi, klienci, pracownicy i inwestorzy oceniają firmę, biorąc pod uwagę jej aktywności w zakresie ESG. Realizowanie projektów na rzecz środowiska naturalnego oraz inicjatywy w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu i ładu korporacyjnego stały się istotną częścią działalności biznesowej.
Program ESG łączy w sobie działania związane z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.
Kwestie środowiskowe w programie ESG obejmują wszystkie inicjatywy podejmowane przez firmę, których celem jest ochrona środowiska naturalnego, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie śladu węglowego. Należą do nich m.in. proekologiczne gospodarowanie odpadami, mniejsze zużycie energii, wody czy działania na rzecz zachowania bioróżnorodności.
Czynnik społeczny w ESG to sposób traktowania społeczności, w tym np. pracowników czy dostawców. W obszarze tym mieści się m.in. godziwe wynagrodzenie, bezpieczeństwo i higiena pracy, elastyczny czas pracy, dbałość o różnorodność personelu oraz uczciwe zasady współpracy z dostawcami, w tym etyczne pozyskiwanie surowców.
Nieodłączną częścią ESG są praktyki związane z etyką i społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR), w tym np. wsparcie lokalnych społeczności. Działy w przedsiębiorstwach, które są włączone w realizację projektów ESG to HR, marketing, finanse, dział zakupów, departamenty prawne.
Odpowiedzialne i etyczne praktyki przenoszą szereg korzyści firmom, i to zarówno w perspektywie długoterminowej, jak i w bieżącej działalności. Podstawowymi benefitami związanymi z działaniami ESG są: wzmocnienie wizerunku marki i poprawa reputacji, zbudowanie przewagi konkurencyjnej i wyróżnienie się wśród konkurencji, zwiększenie zaangażowania pracowników czy budowanie lojalności wśród klientów. ESG przynosi też wymierne korzyści np. zmniejszenie kosztów dzięki inwestycjom w zrównoważone źródła energii, energooszczędne urządzania oraz oświetlenie.
Realizacja programu ESG dla coraz większej liczby firm staje się nie tylko możliwością biznesową, ale i obowiązkiem. W ramach dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), każdego roku, na coraz większą liczbę firm zostanie nałożony obowiązek składania rocznych raportów na temat ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i respektowania praw człowieka w ramach działalności biznesowej. Po wejściu w życie najnowszej nowelizacji tej dyrektywy, obowiązek raportowania programów ESG będzie dotyczył około 50 000 nowych firm w Unii Europejskiej. Za błędy w raportowaniu będą nakładane kary finansowe. Od 1 stycznia 2024 roku dyrektywie CSRD będą podlegać firmy interesu publicznego zatrudniające ponad 500 pracowników, od 1 stycznia 2025 roku – spółki, które zatrudniają ponad 250 osób, ich obroty wynoszą 40 mln euro i/lub aktywa całkowite 20 mln euro. Natomiast od 1 stycznia 2026 roku raporty z działań ESG będą zobowiązane składać firmy z sektora MŚP i inne przedsiębiorstwa notowane na giełdzie papierów wartościowych. Czas na złożenie raportu wynosi jeden rok.
Dyrektywa CSRD i jej rozwój wyraźnie pokazuje trend w kierunku coraz większej odpowiedzialności firm za ich wpływ na społeczeństwo i środowisko. Warto się do niego przygotować.
Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej prowadzi rekrutację na intensywny kurs menedżerski ESG Management. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które są odpowiedzialne w firmach za działania ESG, zarówno dla tych, które już realizują strategię ESG, jak i pracowników, którzy dopiero zamierzają wdrożyć tego rodzaju działania w przedsiębiorstwie.
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest ESG, jaki ma wpływ na działalność organizacji oraz w jaki sposób skutecznie zaplanować i zrealizować program ESG w firmie. Harmonogram zajęć obejmuje kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym. Ważną częścią kursu są ćwiczenia z komunikowania inicjatyw ESG, zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz.
Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej skupia się także na przekazywaniu wiedzy w zakresie formalno-prawnych aspektów ESG. Uczestnicy kursu ESG Management zdobędą wiedzę dotyczącą finansowania projektów ESG, a także nauczą się w jaki sposób ograniczać koszty i wpływać na zwiększanie przychodów firmy poprzez działania ESG. Studia mają praktyczny charakter, ich ważną częścią są warsztaty, analizy konkretnych przypadków i dyskusje.
Uczestnicy otrzymają dyplom i świadectwo zdobycia wiedzy w zakresie zarządzania strategicznego ESG, wydane przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Istotnym atutem studiów jest możliwość zbudowania relacji i sieci kontaktów w obszarze ESG. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z ofertą kursu ESG Management.