Cyberbezpieczeństwo to jeden z dynamicznie rozwijających się obszarów. Oprócz specjalistów i programistów opracowujących i testujących zabezpieczenia, rośnie też zapotrzebowanie na kadry menedżerskie. W związku z tym uruchomiliśmy nowy kierunek, MBA Cybersecurity Management.
Jeżeli myślisz o pracy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa, musisz posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności niezbędne w tej branży. Aby sprawdzić, czy je posiadasz, odpowiedz na poniższe pytania:
Jeżeli większość odpowiedzi pokrywa się z Twoimi umiejętnościami i predyspozycjami, masz dobre podstawy do rozwijania się w branży cyberbezpieczeństwa. Najważniejsze są zdolności analityczne, kreatywność oraz nieszablonowane myślenie. Osoba na stanowisku specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa musi być również bardzo dokładna i konsekwentna.
Trzeba mieć świadomość, że branża cyberbezpieczeństwa wiąże się z realnymi zagrożeniami. Niejednokrotnie to od specjalisty zależy wykrywanie ataków hackerskich, ochrona pieniędzy i danych klientów, jak i blokowanie niepożądanych działań. Jeżeli Twoje umiejętności będą na odpowiednim poziomie, poradzisz sobie z szybkim zablokowaniem zagrożenia, jak i dojściem do tego, kto stał za atakiem.
Cyberbezpieczeństwo jest dynamicznie rozwijającą się branżą, musisz nadążać za trendami, stale się edukować. Raz zdobyta wiedza na studiach nie wystarczy, aby być najlepszym specjalistą. Trzeba regularnie uczestniczyć w szkoleniach i kursach, we własnym zakresie czytać prasę branżową z zakresu nowych technologii. Odpowiadasz na tym stanowisku za bezpieczeństwo całej organizacji, dlatego Twoja wiedza musi być aktualna.
Część z wymienionych umiejętności zdobędziesz, wybierając dedykowane studia MBA na kierunku MBA Cybersecurity Management dostępnym w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. 2-semetralne studia podyplomowe zapewnią Ci kreatywne podejście do tematu cyberbezpieczeństwa, zdobędziesz cenne umiejętności w teorii oraz praktyce, a także poznasz nowoczesne metody zarządzania cyberbezpieczeństwem.
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi znać język angielski. Daje on swobodę w pozyskiwaniu wiedzy z pracy naukowej publikowanej na całym świecie, jak i z materiałów tworzonych przez zagranicznych specjalistów. Można będzie także z dużą swobodą śledzić anglojęzyczne fora i strony internetowe, kanały w mediach społecznościowych czy wymieniać wiedzę z osobami na podobnym stanowisku działającymi w innych krajach. Inspirowanie się wiedzą ekspertów jest w tej branży niezbędne, dlatego jeżeli Twój język angielski nie jest jeszcze na dobrym poziomie, czas to zmienić.
Przydatny w pracy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest także język programowania. Musisz rozumieć koncepcje programowe, aby prześledzić tok myślenia hackera i zablokować jego szkodliwe działania.
Aktualizacja wiedzy z zakresu nowych technologii jest również niezbędna. Należy na bieżąco śledzić to, co dzieje się w zakresie rozwoju urządzeń i systemów, a to da możliwość właściwego postępowania w momencie zagrożenia. Musisz sprawdzać nowo pojawiające się chmury, technologie szyfrowania, urządzenia IoT oraz sztuczną inteligencję, która rozwija się bardzo dynamicznie.
Chcesz zajmować się cyberbezpieczeństwem? Rozpocznij przede wszystkim edukację w tym zakresie, a poznasz podstawy bezpieczeństwa w sieci, infrastrukturę cybernetyczną oraz wszystkie zagadnienia związane z zagrożeniami w sieci.
Celem szkoleń dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest rozwijanie umiejętności, dopracowywanie predyspozycji, jak i usystematyzowanie wiedzy niezbędnej w tym zawodzie. Charakterystyczną cechą kursów dla wysokiej klasy specjalistów jest sprawdzanie i budowanie wiedzy na wielu poziomach. Na każdym kroku podkreślana jest konieczność nieustannego rozwoju, ponieważ specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi zawsze mieć aktualną wiedzę na temat nowinek technologicznych, nowych zagrożeń, jak i zabezpieczeń.