• Strona Glówna
  • Leadership Versatility Model – co powinien wiedzieć menedżer o budowaniu swojego autorytetu i relacjach z zespołem?

Leadership Versatility Model – co powinien wiedzieć menedżer o budowaniu swojego autorytetu i relacjach z zespołem?

Leadership Versatility Model to innowacyjny Model Przywództwa Wszechstronnego, który pozwala menedżerom na określenie własnego profilu przywództwa. W całości system ten korzysta z kilku wariantów zachowań, którymi może operować lider. Zastosowanie tego modelu może się znacząco przyczynić do wzrostu świadomości przywódczej, ułatwiając dążenie do maksymalizacji skuteczności działań oraz poprawiając relacje z zespołem.

Odpowiedni model zachowań lidera

Za sukcesem najlepszych liderów stoi ich elastyczność i wszechstronność, dzięki którym mogą odejść od jednowymiarowych i powtarzalnych zachowań. Wielu menedżerów wykazuje tendencję do nadużywania jednego stylu przywództwa, co często zaburza stan równowagi w dokonywanych wyborach i wiążę się z innymi negatywnymi konsekwencjami – m.in. brakiem wyników, utratą zaangażowania podwładnych czy wywoływaniem negatywnych emocji w otoczeniu pracy. Model Przywództwa Wszechstronnego skupia się na czterech istotnych obszarach. Z jednej strony są one połączone w pary i uzupełniają się wzajemnie, a drugiej stanowią swoje przeciwieństwo.

Style w Modelu Przywództwa Wszechstronnego

Pierwszy profil zachowań w Leadership Versatility Model to przywództwo forsujące, które jest bardzo zdecydowane i wyraziste. W tym przypadku lider asertywnie komunikuje swoje oczekiwania, stawiając na wysoką odpowiedzialność pracowników oraz ciągłe podnoszenie poprzeczki. Drugim wariantem zachowań jest przywództwo strategiczne, w którym obowiązuje efektywne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i nakreślanie dalszych kierunków rozwoju. Lider operujący tym stylem może również zachęcać współpracowników do kreatywnego łamania reguł. Trzeci profil zachowań to przywództwo angażujące. Styl ten ukierunkowany jest na motywowanie ludzi poprzez zadawanie pytań, wspieranie pracowników i wdrażanie ich w zadania. W profilu tym duże znaczenie mają konsultacje z podwładnymi, pozwalające na bardziej demokratyczną współpracę. Czwarty i ostatni styl w Leadership Versatility Model to przywództwo operacyjne, które stawia na sprawną organizację i planowanie, optymalizację działań, zarządzanie priorytetami oraz efektywne wdrażanie. W takim wariancie zachowań lider koncentruje się na wysokiej wydajności i skuteczności.

Korzyści z zastosowania odpowiednich stylów

Lider strategiczny myśli daleko i szeroko, skupiając uwagę na opracowywaniu strategii długofalowych. Jego celem jest działanie ekspansywne, które przyczyni się do rozwoju zespołu i firmy. Lider strategiczny cechuje się przedsiębiorczym podejściem, dzięki czemu sprawnie wykorzystuje nowe szanse i skutecznie zaraża innych swoimi wizjami. Do jego zalet należy też umiejętność szybkiej refleksji i wyciągania trafnych wniosków.

Lider operacyjny z kolei skupia się na osiąganiu bardziej krótkoterminowych celów, wchodzi w szczegóły bieżących operacji i zachowuje dużą skrupulatność. Do jego zadań należy zaspokajanie aktualnych potrzeb klientów, a także kontrolowane zarządzanie pracownikami. W stylu tym bardzo istotna jest silna motywacja do pracy, połączona z poczuciem pilności.

Lider forsujący z kolei posiada pełną kontrolę nad podległym mu zespołem i kieruje nim osobiście, jasno wyrażając swoje stanowisko oraz stawiając wysokie wymagania i standardy. Stanowczość pozwala mu efektywnie mierzyć się z wyzwaniami, a także rozliczać pracowników z zadań i wyników.

Lider angażujący przekazuje natomiast inicjatywę podwładnym, interesuje się ich opinią i jest otwarty na nowe pomysły. W stylu tym istotne znaczenie ma utrzymanie harmonii w zespole, sprawne łagodzenie napięć i rozwiązywanie konfliktów oraz okazywanie wsparcia i zrozumienia.

Droga do wszechstronnego przywództwa

Zgodnie z systemem Leadership Versatility Model, w pary łączy się przywództwo strategiczne z operacyjnym oraz forsujące z angażującym. Liderzy zaznajomieni z Modelem Przywództwa Wszechstronnego mogą trafnie dopasować rodzaj i natężenie zachowań do dynamicznych warunków otoczenia, sięgając po przeciwne style przywódcze zależnie od aktualnych możliwości i sytuacji. W ten sposób poprawiają nie tylko wyniki biznesowe, ale też efektywność i stopień zaangażowania członków zespołu przy jednoczesnym wzmocnieniu swojego autorytetu. Z drugiej strony niwelują ryzyko nadużywania wielu zachowań, które negatywnie wpływają na rozwój firmy i realizację zadań.

Sposobem na zapoznanie się ze specyfiką Leadership Versatility Model może być podjęcie studiów w ramach Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Program z obszaru psychologii biznesu stanowi idealne rozwiązanie dla zarządzających przedsiębiorców, menedżerów czy samodzielnej kadry średniego szczebla, którym zależy na zbudowaniu osobistego autorytetu, poprawie relacji w zespole oraz wzmocnieniu morale w zmiennym otoczeniu biznesowym.