Praca w roli menedżera wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością motywowania całego zespołu do osiągania jak najlepszych wyników. By móc prowadzić ludzi w odpowiedni sposób i zawsze wykorzystywać najlepsze narzędzia pozwalające osiągnąć sukces, niezbędne jest ciągłe dokształcanie i poprawianie swoich kompetencji. Największym wyzwaniem jest obecnie przygotowanie się do wyzwań związanych z nadejściem ery cyfrowej. Jakie kompetencje warto rozwijać, by przygotować się na transformację w organizacji?
Ten dział kompetencji zawsze będzie istotny, ponieważ na nich opiera się umiejętność prowadzenia całego zespołu. Nie da się skutecznie realizować założeń, jeśli nie posiada się zdolności zmotywowania swojego zespołu do efektywnej pracy. Szybkie rozwiązywanie złożonych problemów pozwala uniknąć przestojów i narastających w grupie konfliktów, podobnie jak umiejętność szybkiego adaptowania się do wszelkiego rodzaju zmian kulturowych jak i technicznych. Aktualnie największym wyzwaniem menedżerów jest konieczność dopasowania kompetencji miękkich do postępu cyfrowego, który zmienił całkowicie system pracy. Praca zdalna stała się standardem akceptowanym przez coraz większą liczbę firm, ponieważ umożliwia korzystanie ze specjalistów spoza miejsca prowadzenia firmy, co daje dużo większe możliwości realizacji zróżnicowanych projektów.
Praca zdalna oznacza konieczność wypracowania odpowiednich metod utrzymywania kontaktu i realizowania zadań. By móc zarządzać zespołem składającym się z pracowników zdalnych, menedżer musi posiadać kompetencje z zakresu wykorzystania nowoczesnych narzędzi, pozwalających na kontakt z pracownikami oraz ich kontrolę. Rolą menedżera jest wprowadzenie całego swojego zespołu do stosowanej w firmie metodyki pracy, a w przypadku pracy zdalnej dostosowanie jej do realiów, jakie dają aktualnie dostępne narzędzia. W tym przypadku istotna jest umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmian, które zachodzą na tym gruncie, ponieważ postęp jest stały i cały czas pojawiają się rozwiązania, które usprawniają pracę i dają nowe możliwości jej koordynowania.
Poza kwalifikacjami miękkimi niezbędne jest rozwijanie kwalifikacji technicznych, które umożliwiają pozostanie na bieżąco ze zmieniającym się technologicznie światem. Era cyfrowa wiąże się z wykorzystaniem narzędzi, które do tej pory były jedynie w sferze fantazji. Aktualnie niezbędnym, najczęściej wykorzystywanym narzędziem stała się sztuczna inteligencja, która przejmuje coraz więcej zadań. Nie jest ona jednak samowystarczalna, dlatego też niezbędna jest osoba kompetentna do jej obsługi. Umiejętność odpowiedniego wykorzystania zasobów AI sprawia, że menedżer jest w stanie dużo efektywniej zajmować się osiąganiem założonych celów oraz wesprzeć cały zespół, podnosząc jednocześnie motywację do pracy. Wykorzystywanie takich narzędzi związane jest z koniecznością ciągłego rozwijania kompetencji, ponieważ technologia ta jest w fazie intensywnego rozwoju. Sztuczna inteligencja zyskuje coraz więcej możliwości, więc jedynie umiejętność szybkiego adaptowania się do zmian technologicznych umożliwi skuteczne jej wykorzystanie. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego nasz program studiów MBA Executive został dostosowany do międzynarodowych standardów. Podczas trwania studiów słuchacze mogą praktycznie zapoznać się ze wszelkimi aspektami związanymi z wykorzystaniem nowych technologii w świecie biznesu. Ponieważ cały program studiów obejmuje zajęcia w języku angielskim, studenci zapoznają się ze słownictwem branżowym i uzyskują swobodę wyrażania swoich myśli i prezentowania pomysłów podczas zajęć warsztatowych.
Utrzymanie bezpieczeństwa informacji w zespole pracującym na miejscu nie stanowi dużego wyzwania. Menedżer musi pilnować jedynie przestrzegania konkretnych zasad i zaleceń, by móc zagwarantować bezpieczeństwo danych klientów. Problem pojawia się w momencie, gdy zespół pracuje zdalnie. Chcąc zapewnić w takim momencie pełne bezpieczeństwo przekazywanych informacji, menedżer musi nie tylko prowadzić stosowne szkolenia dla swojego zespołu, ale też samemu na bieżąco podnosić kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem. Zagrożenia wynikające z pracy zdalnej zmieniają się regularnie ze względu na pojawianie się kolejnych wersji szkodliwego oprogramowania. Wykorzystanie organizowanych regularnie szkoleń, prowadzonych dla kadry menedżerskiej pod kątem cybersecurity, umożliwia pozostanie na bieżąco oraz stałe podnoszenie kwalifikacji, zapewniających zespołowi bezpieczną i przede wszystkim komfortową pracę, bez obaw o możliwość utracenia wrażliwych danych.
Wszystkie kompetencje przyszłości możesz rozwijać w ramach naszych studiów podyplomowych MBA Executive w Warszawie. Dzięki współpracy międzynarodowej i dzieleniu doświadczeń z przedstawicielami świata biznesu, ekspertami i doświadczonymi menedżerami, stale aktualizujemy nasze programy, by w jak najlepszy sposób odpowiadały na wyzwania rynku. W trakcie studiów rozwiniesz kompetencje miękkie oraz wiedzę i umiejętności związane z zarządzaniem, ekonomią i prowadzeniem biznesu w nowoczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Program ten szczególnie podkreśla wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz nowych technologii w biznesie, co jest kluczowym elementem dla przyszłych liderów w globalnej gospodarce. Międzynarodowy charakter naszego programu, zajęcia w języku angielskim i możliwość wyjazdów międzynarodowych sprawiają, że dyplom studiów MBA z akredytacją EFMD stanowi przepustkę do międzynarodowej kariery w największych korporacjach na świecie.