Energetyka odnawialna to jeden z najbardziej gorących tematów w przestrzeni publicznej w ostatnich latach. Rozwój technologii związanych z OZE z pewnością będzie miał wpływ na każdego z nas, dla wielu jedynie w życiu prywatnym, dla niektórych jednak również na polu zawodowym. Szczególnie mowa tu o przedsiębiorstwach z tzw. branży energochłonnych, czyli takich, w których cena energii w ogromnym stopniu determinuje cenę końcowego produktu i wpływa na rentowność działań. Należą do nich na przykład firmy z przemysłów chemicznego, cementowego czy hutniczego. Przed jakimi wyzwaniami postawieni zostaną przedsiębiorcy w związku z rozwojem energetyki odnawialnej?
Obecnie główny czynnik, który popycha Polskę w kierunku transformacji energetycznej, to restrykcje i presja ze strony Unii Europejskiej, która ma ogromne ambicje jeśli chodzi o rozwój energetyki odnawialnej. Proponowany obecnie pakiet „Gotowi na 55” zawiera nowelizację poprzedniej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Według nowej propozycji do 2030 r. podniesiony zostanie z 32% do co najmniej 40% obecny unijny cel, czyli udział OZE w ogólnym koszyku energetycznym, przy czym zaleca się krajom członkowskim, by dążyły do osiągnięcia 45%. Te ambitne plany oznaczają ogromną presję na krajach takich jak Polska, w których gospodarka nadal w dużej części opiera się na użyciu paliw kopalnych. W dodatku plany te regularnie, co kilka lat zmieniają się. Tu dochodzimy do sedna – to co spędza sen z powiek przedsiębiorcom, to ciągłe zmiany w przepisach, normach i wymaganiach. Wprowadzenie długoterminowych i przewidywalnych ram prawnych jest kluczowe dla przedsiębiorców, by i oni mogli dopasować się do nowej rzeczywistości i ustalić długoterminowe, skuteczne strategie dla swoich firm.
Wysokie ceny energii elektrycznej spędzają sen z powiek nam wszystkim, jest to jednak wyzwanie szczególnie duże dla gospodarki, a co za tym idzie dla przedsiębiorstw. Spowodowane przez to problemy, takie jak spadek marż zysku, cięcia w wydatkach, wzrost cen produktów gotowych, a nawet anulowanie inwestycji realnie dotykają wiele firm. Warto jednak podkreślić, że rosnące ceny energii nie są wywołane przez ambicje na polu OZE – to problem bardziej złożony, wpływa na niego również trudna sytuacja polityczna w wielu państwach mocno związanych z produkcją energii czy coraz większy popyt na energię elektryczną na całym świecie. W przypadku przedsiębiorców, z pomocą mogą przyjść programy rządowe i unijne, na przykład dotacje na inwestycje związane z OZE.
Rozwój energetyki odnawialnej wymaga odpowiedniej infrastruktury, takiej jak sieci przesyłowe i magazyny energii. W Polsce, jak wszystko co związane z OZE, nadal jest to część przemysłu znajdująca się w powijakach. Jesteśmy na szarym końcu UE w kwestii transformacji infrastruktury energetycznej, a przedsiębiorcy chcący iść w stronę energetyki odnawialnej w dalszym ciągu zderzają się ze ścianą w postaci przestarzałych i bardzo ograniczonych sieci dystrybucyjnych i magazynów energii.
By przetrwać w tych ciężkich dla firm czasach transformacji, należy dostosować się do nowych norm i ustaleń. Nie będzie to łatwe, może także wymagać kosztownych inwestycji, jednak jest to niezbędne, by utrzymać się na rynku. W zależności od branży, przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na niektóre z poniższych kroków:
Wdrożenie transformacji energetycznej w firmie to niezwykle złożony proces, który wymaga nie tylko zaawansowanych technicznych umiejętności, ale także głębokiej wiedzy z zakresu ekonomii energetycznej i rynku OZE. Aby skutecznie sprostać wyzwaniom związanym z redukcją kosztów energii oraz integracją odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznym, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie kadry zarządczej.
Program Energetyka Odnawialna dla Biznesu, oferowany przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Energetyki Odnawialnej odpowiada na potrzeby rynku. Menedżerowie zyskują nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnego kierowania procesem transformacji w swoich firmach. Dzięki temu programowi, inwestorzy, developerzy, dostawcy technologii, pracownicy ciepłowni, menedżerowie oraz inni profesjonaliści z branży energetycznej uzyskują kompleksowe narzędzia do skutecznego planowania, wdrażania i monitorowania projektów związanych z energią odnawialną.
W czasie, gdy troska o zrównoważony rozwój staje się kluczowym elementem strategii przedsiębiorstw, odpowiednie przygotowanie kadry zarządzającej staje się strategiczną inwestycją. Studia Energetyka Odnawialna dla Biznesu umożliwiają zdobycie wiedzy, która pozwoli nie tylko zrozumieć, ale również skutecznie wprowadzić zmiany niezbędne do osiągnięcia celów związanych z transformacją energetyczną.