Zadania menedżera wiążą się z przynoszącym korzyści, umiejętnym zarządzaniem zespołem. Imponująca wiedza, doświadczenie i bogate CV to jednak nie wszystko. Osoba na tym stanowisku powinna dbać o budowanie autorytetu, asertywności, a także swojego wizerunku. Niezbędne mogą okazać się tu również zdolności przywódcze czy umiejętność prowadzenia rozmowy w taki sposób, aby zmotywować, wyznaczyć cele i egzekwować zadania, bez wprowadzania zbędnego napięcia i stresu w miejscu pracy. Jak przygotować się do roli menedżera? Czy istnieją sposoby na efektywne budowanie autorytetu i pewności siebie na początku swojej drogi? Sprawdźmy.
Ocena pracy, wskazywanie błędów i zarządzanie pracą innych, to niezwykle trudne zadania, tym bardziej jeśli jesteśmy dopiero na początku swojej drogi na stanowisku menedżera. Chcemy, aby współpracownicy postrzegali nas, jako osobę kompetentną, pracowitą i pomocną, która sypie rozwiązaniami problemów i pomysłami, jak z rękawa. Napięcie związane z chęcią bycia autorytetem w miejscu pracy może doprowadzić do nienaturalnych dla nas zachowań, zbyt wysokich oczekiwań względem samych siebie i silnej samokrytyki, która nie ułatwia wykonywania zadań.
Uważanie siebie za eksperta w danej dziedzinie i zaprzestanie kontynuowania nauki to największy błąd. Najważniejszym celem powinno być dla nas dążenie do zdobywania wiedzy i umiejętności eksperckich, a co za tym idzie ciągły rozwój, chęć nauki, próba radzenia sobie z wyzwaniami zawodowymi. Nie ma wśród nas ludzi nieomylnych, ale to od nas zależy, czy potrafimy przyznać się do błędów i z klasą rozwiązać wszelkie trudności. Dobry menedżer to taki, który krytykę i nagany przekuwa w motywowanie i dzielenie się wiedzą. Nie wolno nam budować pewności siebie na umniejszaniu współpracownikom. Taka postawa nie buduje autorytetu, a wzbudza strach i niezdrową rywalizację. Zrozumienie, szacunek do innych i doskonalenie swoich umiejętności to klucz, który pomoże nam rozpocząć swoją drogę na stanowisku menedżera.
Pewność siebie to pojęcie, które często wzbudza kontrowersje, ponieważ bywa źle zrozumiane. Prawdziwa pewność siebie jest cechą niezwykle przydatną w pracy polegającej na zarządzaniu zespołem. Polega na świadomości swoich kompetencji i umiejętności. A także na samoakceptacji i wierze w swoje możliwości. Kiedy znajdujemy się w pobliżu pewnej siebie osoby, od razu odczuwamy, że ona dokładnie wie, czego chce, wierzy w to, co mówi i jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Cecha ta przydaje się podczas podejmowania istotnych decyzji, obronie swoich pomysłów i racji, a także w chwilach zwątpienia i kryzysu zawodowego. Zdarza nam się mylić pewność siebie z arogancją, megalomanią, zarozumiałością. W dodatku człowiek pewny siebie wcale nie musi być kimś przebojowym, kochającym znajdować się w centrum zainteresowania.
No dobrze, ale jak zbudować pewność siebie, kiedy jesteśmy początkujący, a stanowisko menedżerskie jest dla nas kompletną nowością? Warto zapamiętać, że zdecydowanie łatwiej być pewnym siebie i czuć się swobodnie w sprzyjającym środowisku. Zbuduj zatem miłą atmosferę w zespole. Nagradzaj, chwal i dziękuj – to nie oznaka słabości, a wdzięczności i zrozumienia. Reaguj na sytuacje, w których Twój współpracownik zostaje wyśmiany lub krytykowany. Rozmawiaj i zachęcaj do współpracy. Jeśli musisz zwrócić komuś uwagę, to buduj tylko konstruktywną krytykę, opartą na faktach i rzeczywistych wydarzeniach, a nie „biurowych plotkach”. Kiedy poczujesz się dobrze wśród osób, których pracą masz zarządzać, wykonywanie zadań przyjdzie Ci z łatwością. Po drugie przestań w siebie wątpić. Nie znalazłaś/eś się w tym miejscu swojej kariery bez przyczyny. Jeśli Ty wątpisz w swoje kompetencję, to jak inni mają dostrzec w Tobie lidera? Budowanie autorytetu to droga, która wymaga zaangażowania, wiary w siebie, chęci tworzenia zdrowych relacji ze współpracownikami i ciągły rozwój. Bardzo ważna jest także dyskrecja. Menedżer to często powiernik problemów. To osoba, do której pracownicy przychodzą kiedy napotykają zawodowe trudności. Niejednokrotnie wynikają one z wypalenia zawodowego, utraty wiary w siebie, problemów w życiu prywatnym. Pamiętaj, że osoba godna zaufania, która stroni od plotek i kąśliwych uwag, aspiruje do bycia dobrym liderem. Empatia, autentyczność, szczerość i wyrozumiałość – to fundamenty szacunku i zaufania.
Budowanie autorytetu na stanowisku menedżera to proces, który często przeraża i przytłacza nowicjuszy na tym właśnie stanowisku. Postawa menedżera, jego pewność siebie, umiejętność podejmowania decyzji, czy sposób prowadzenia konwersacji, znacząco wpływają na pracę całego zespołu. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oferuje program rozwoju umiejętności menedżerskich – kurs First Time Manager, który pomoże postawić Ci Twoje pierwsze kroki na stanowisku kierowniczym. Program ten składa się aż z 80 godzin dydaktycznych, podczas których nauczysz się zasad interakcji w grupie, elastycznych form pracy, wyzwań środowiska biznesowego, a także poznasz najnowsze badania naukowe, sposoby na budowanie kultury pracy i metody coachingu.