• Strona Glówna
  • Chcesz pracować w sektorze energii odnawialnej? Sprawdź, czego dowiesz się w czasie studiów Energetyka Odnawialna dla Biznesu!

Chcesz pracować w sektorze energii odnawialnej? Sprawdź, czego dowiesz się w czasie studiów Energetyka Odnawialna dla Biznesu!

Energia odnawialna jest kluczowym filarem dla zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi. Rynek pracy w tym sektorze dynamicznie się rozwija. Jeśli chcesz pracować w sektorze energii odnawialnej, sprawdź naszą ofertę studiów podyplomowych.

Najważniejsze punkty programu studiów o energetyce odnawialnej

Oferujemy roczny program studiów podyplomowych na kierunku Energetyka Odnawialna dla Biznesu. Oto najważniejsze z tematów poruszanych podczas zajęć.

Poziom rynkowy i technologiczny

W ramach wprowadzenia do ogólnej problematyki energii odnawialnej zostają przedstawione i omówione podstawowe informacje na temat rynku technologii OZE, takie jak energetyka słoneczna, elektryczna i cieplna, biogaz i energetyka wiatrowa, a także agrofotowoltaika i sezonowe magazynowanie energii.

Ważną kwestią jest także konkurencyjność technologii OZE w różnych wymiarach (globalnym, krajowym i lokalnym) oraz prognozowanie cen energii elektrycznej (i tego, jaki wpływ mają na nie parapodatki). W czasie zajęć zostaną poruszone kwestie dotyczące unijnych regulacji klimatycznych, powiązania nowej energetyki z technologią przyszłości, czyli na przykład sztuczną inteligencją lub inżynierią i analizą danych. Zostaną także przedstawione kwestie ściśle związane z naszym państwem, czyli na przykład uwarunkowania polityczne oraz finansowe rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce oraz trendy rozwojowe naszego rynku na tle Europy i całego świata.

Poziom projektowy i inwestycyjny

Drugi poziom programu studiów jest już nieco bardziej skoncentrowany na rozwoju konkretnych umiejętności, takich jak prowadzenie różnego rodzaju badań, analiz oraz symulacji. Omówienie zasobów odnawialnych źródeł energii w kontekście planowania inwestycji i zarządzania projektem inwestycyjnym może bezpośrednio przełożyć się na wzrost wydajności firmy, w której znajdziesz zatrudnienie. Po studiach posiada się również zdolność celnej oceny symulacji wydajności i produktywności instalacji OZE, wiedzę na temat kontraktowania i sprzedaży energii a także umiejętność modelowania i analizy finansowej, tworzenia biznesplanów i zarządzania rynkiem. Absolwent Energetyki Odnawialnej dla Biznesu bez trudu poradzi sobie również ze wszystkimi etapami rozwoju projektów i sprawnie je poprowadzi.

Kto jest adresatem oferty takich studiów?

Wśród studentów Energetyki Odnawialnej dla Biznesu najczęściej można spotkać dostawców technologii i usług, pracowników ciepłowni i elektrociepłowni, doradców technicznych i konsultantów rynku energii. Informacje i umiejętności, które można zdobyć podczas studiowania tego kierunku z pewnością mogą się także przydać inwestorom i deweloperom z obszaru energetyki rozproszonej, menadżerom, których zadaniem jest redukowanie kosztów energii w ich firmach, a także przedstawicielom banków, które finansują produkty energetyczne.

Dlaczego warto?

Poszerzanie kompetencji zawsze świetnie wpływa na postrzeganie pracownika przez pracodawcę. Osoby chętnie doszkalające się i otwarte na nowe perspektywy stanowią nieocenioną grupę, która zazwyczaj doskonale wywiązuje się ze swoich zadań. Jest to również doskonała okazja do poznania potrzeb inwestorów i ich ekonomicznych uwarunkowań, co dla pewnych specjalistów może się okazać kluczową kwestią, otwierającą nowe zawodowe horyzonty. Studia podyplomowe Energetyka Odnawialna dla Biznesu dają również solidne podstawy w zakresie polityki energetycznej, prawa i regulacji. Wiedza o przepisach dotyczących energii odnawialnej jest niezwykle istotna dla osób prowadzących biznes, ponieważ pozwala na zrozumienie prawnych ram i korzyści związanych z inwestowaniem w energię odnawialną.

Studia poszerzające wiedzę na temat energetyki odnawialnej stawiają na rozwój umiejętności, które są niezbędne w zmieniającym się środowisku biznesowym. Studenci uczą się zarządzania projektami, podejmowania decyzji, opracowywania strategii i planowania, co jest kluczowe dla rozwoju i wdrożenia nowych projektów. Wykształcenie w tym obszarze pozwala na ocenę i kontynuację projektów OZE na podstawie ich opłacalności, a zdobycie kompleksowej wiedzy i zrozumienie potencjału, jak i ograniczeń nowoczesnych rozwiązań jest wartością samą w sobie niezależnie od stanowiska jakie się obecnie zajmuje.