Wykorzystanie AI w większości organizacji jest nieuchronne – dlaczego warto jak najszybciej wdrożyć rozwiązania AI?

Jeszcze do niedawna wykorzystanie AI w biznesie brzmiało jak pomysł rodem z science fiction – dzisiaj to rzeczywistość. Przedsiębiorcy, którzy pragną pozostać konkurencyjni w swoich branżach, powinni być otwarci na nowe rozwiązania, chcieć je poznawać i się uczyć. Osoby, które dzisiaj wykorzystają potencjał tkwiący w nowych trendach, mogą w ten sposób zbudować przewagę dla swoich organizacji na lata. W jaki sposób jednak mądrze korzystać z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja w biznesie – pomaga czy szkodzi?

W ostatnich miesiącach narzędzia działające w oparciu o sztuczną inteligencję (AI, artificial intelligence) elektryzują i dzielą świat biznesu i zwykłych użytkowników. Niektórzy widzą w nich nadzieję na przyszłość, inni poważne zagrożenie dla rynku pracy. Większość ekspertów jednak zgadza się, że upowszechnienie i gwałtowny rozwój tych technologii  w różnych sferach życia jest czymś nieuchronnym. Obecnie wśród najpopularniejszych rozwiązań AI wymienia się generatory tekstu i grafiki, a także różnego rodzaju narzędzia służące do analizy danych czy chat boxy. To powoduje, że już na ten moment zastosowanie AI w biznesie może być bardzo szerokie. Nie każdy jednak ma świadomość, jak w pełni wykorzystać ten potencjał.

Korzyści związane z wykorzystaniem AI w firmie lub organizacji

Mądre wykorzystanie AI w firmie lub organizacji może oznaczać dla niej szereg korzyści. Najważniejsze to:

W jaki sposób wprowadzać rozwiązania AI w firmie, by rzeczywiście przełożyły się one na konkretne korzyści dla firmy?

Pamiętaj o tym, że technologie oparte na AI rozwijają się wyjątkowo dynamicznie. Wiedza, która dzisiaj zapewnia Ci duże zyski i pomaga w optymalizacji procesów w firmie, jutro może okazać się już przestarzała i nieaktualna. Z tego powodu, jeżeli rzeczywiście chcesz, by sztuczna inteligencja rzeczywiście wspierała Twój biznes,  należy ciągle się uczyć. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są studia podyplomowe – kierunki związane z wykorzystaniem AI oferują już niektóre prestiżowe uczelnie. Warto zwrócić uwagę na studia podyplomowe MBA AI & Digital Transformation Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. To kierunek, gdzie wykwalifikowana kadra oferuje innowacyjne podejście do nowoczesnych technologii. Takie studia mogą być bardzo przyszłościowym wyborem zwłaszcza dla biznesmenów, menedżerów i kadry zarządzającej.

Odpowiednie wykorzystanie narzędzi AI to szansa dla firmy lub organizacji na to, by usprawnić wiele procesów, a tym samym zaoszczędzić pieniądze, zwiększyć produktywność i efektywność. Aby jednak było to możliwe, należy podchodzić do nich z otwartą głową i niebezkrytycznie – pamiętając o tym, że tak naprawdę AI nigdy nie zastąpi człowieka w myśleniu. Warto już dzisiaj uczyć się, jak mądrze wrażać rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję. Może to być bardzo pomocne w budowaniu przewagi konkurencyjnej.