Wykład inspiracyjny z Dr Matthew F. Komelski – 14.12.2022

14 grudnia,  odbył się wykład inspiracyjny w jęz. angielskim z Dr. Matthew F. Komelski (Founding Director, Adaptive Brain and Behavior Minor; Department of Human Development and Family Science; Virginia Polytechnic Institute and State University), który podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat:

Wellbeing: A different kind of investment

Stres odgrywa główną rolę w powstawaniu lęku i depresji i naraża nas na zwiększone ryzyko dla wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy czy raka. Dobrą wiadomością jest to, że szybki postęp w naukach o zdrowiu pokazał, jak integracyjne podejście do dobrego samopoczucia może nam pomóc lepiej zarządzać naszym stresem. Takie podejście może pomóc nam zmienić nasze nastawienie do dnia –z przetrwania do rozwoju w naszych wymagających środowiskach. Chociaż prawdą jest, że przy zmianach w otaczającym nas świecie, od technologii, po media społecznościowe i wydarzenia geopolityczne, znalezienie wytchnienia od stresu i dobrego samopoczucia może wydawać się nieosiągalne, Dr. Matthew F. Komelski chciałby podzielić się opartym na dowodach modelu poprawy samopoczucia poprzez inwestowanie czasu w praktyki dbania o siebie. Jako osoby osiągające wysokie wyniki możemy być skłonni ignorować oznaki, że potrzebna jest nam samoopieka, dopóki nie będzie już za późno.  Zrozumienie i inwestowanie w samoopiekę może przynieść nieocenione korzyści zarówno od razu, jak i w przyszłości . Poza własnym zdrowiem i dobrym samopoczuciem, musimy również wziąć pod uwagę wagę roli jakie pełnimy będąc liderami, nauczycielami czy rodzicami. Jeśli rozumiemy wagę wellbeing oraz self-care w naszym życiu, mamy możliwość przekazania lekarstw na choroby społeczne następnemu pokoleniu.