• Strona Glówna
  • Popularne techniki motywowania zespołu do pracy – jak zwiększyć swoją efektywność w roli menedżera?

Popularne techniki motywowania zespołu do pracy – jak zwiększyć swoją efektywność w roli menedżera?

Bez dobrze zmotywowanego i efektywnie pracującego zespołu trudno jest zrealizować jakikolwiek projekt. Zadaniem menedżera jest stosowanie skutecznych technik motywowania. Które są najskuteczniejsze?

Activity Based Working

Jest to specjalnie zorganizowana przestrzeń biurowa, w której znajduje się mniej biurek niż pracowników. Przestrzeń jest znacznie bardziej przyjazna, każdy może wybrać dostosowane do swoich potrzeb miejsce pracy.

Motywującym elementem dla pracowników jest możliwość dostosowania biurka do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz standardowych mebli w biurze muszą znaleźć się pufy, fotele oraz stojące stanowiska pracy. Warto, aby w biurze znajdowały się otwarte przestrzenie, jak i kameralne miejsca do prowadzenia rozmów. Oczywiście takie przeorganizowanie biura to wyzwanie, ale może przynieść bardzo dobre efekty w dłuższej perspektywie.

Nagrody pieniężne i rzeczowe

Nic tak nie motywuje pracowników do pracy jak pieniądze, ale także fanty rzeczowe. Warto pamiętać o uznaniowych premiach miesięcznych i kwartalnych, jak i premiach po finalizacji ważnego projektu. Dodatkowymi nagrodami dla pracowników mogą być vouchery na atrakcje, bony na zakupy lub dodatkowy dzień wolny. Doceniony i usatysfakcjonowany pracownik angażuje się w obowiązki zawodowe i jest lojalny.

Pamiętaj o pochwałach dla pracowników

Musisz zrobić wszystko, aby Twoi pracownicy czuli się docenieni. Często słowa „dziękuję”, „dobra robota”, „świetnie się spisałeś” rekompensują pracownikowi trudy poniesione w związku z dużym zaangażowaniem w projekt. To powinien być standard we współpracy, jednak często o błahych rzeczach się zapomina w ferworze obowiązków zawodowych, których w codziennym dniu menedżera nie brakuje.

Bądź przykładem

To, jak sam/a pracujesz, wpływa na motywację zespołu. Nie angażujesz się? Przekraczasz terminy? Nie oczekuj, że Twoi pracownicy będą efektywni, jeżeli nie widzą Twojego zaangażowania.

Umiejętność motywowania pracowników jest jedną z podstawowych w pracy menedżera. Dzięki studiom podyplomowym MBA poznasz skuteczne rozwiązania, wpływające na efektywność zespołu. Dobrym pomysłem będzie też poznanie tajników psychologii biznesu. Akademia Psychologii Przywództwa może być doskonałym wyborem dla Ciebie.