• Strona Glówna
  • Mierz wysoko! Jak planować swoją karierę w międzynarodowych korporacjach?

Mierz wysoko! Jak planować swoją karierę w międzynarodowych korporacjach?

Ścieżka rozwoju zawodowego nie zawsze jest usłana różami. Na swojej drodze spotkasz wiele wyzwań i trudności, zwłaszcza jeśli planujesz rozwijać swoją karierę poza granicami. Międzynarodowe korporacje rządzą się swoimi prawami, wymagają podnoszenia kwalifikacji, ciągłego samodoskonalenia. Jak w tym środowisku poczuć spełnienie i osiągnąć sukces? Aby kariera zawodowa wiązała się z pasmem sukcesów, a nie porażek, należy ją bardzo dobrze zaplanować. Wymaga to oczywiście skupienia, autorefleksji, jak i umiejętności przewidywania wielu sytuacji. Praca zawodowa często pochłania większość czasu. Podejmowane w związku z nią decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane i wnikliwie przeanalizowane. Ułatwi to pokonywanie kolejnych stopni na drodze do sukcesu.

Kluczowe aspekty planowania kariery w międzynarodowej korporacji

Planując karierę, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa poniższe czynniki:

Wyznaczenie celu – jak zrobić to poprawnie?

Wyznaczenie celu jest kluczowym etapem planowania każdego działania, także kariery. Od tego, czy zrobisz to poprawnie zależeć będą rezultaty. Cel, który wyznaczasz, powinien spełniać kilka warunków:

Aby ustalić konkretny cel w dążeniu do kariery w międzynarodowej korporacji, warto zajrzeć w głąb siebie i przeanalizować:

Dokonując samooceny możesz już myśleć nad przyszłymi zadaniami przybliżającymi Cię do rozwoju kariery zawodowej. Warto przy okazji odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Dobrze jest dokonać samopoznania na etapie planowania kariery w międzynarodowej korporacji. Łatwo można wpaść w rutynę, dać się zaszufladkować. Jeżeli jasno wytyczysz cel swoich działań, podejmiesz dobre decyzje, jeżeli chodzi o kierunek kształcenia i rozwoju, w profesjonalnych warunkach nikt nie będzie mógł za Ciebie podjąć decyzji zawodowych.

Największą szansę na sukces masz wtedy, gdy zewnętrzne środowisko dostrzeże Twoje ambicje, a kierownictwo dokładnie będzie wiedziało, gdzie chcesz znaleźć się za kilka miesięcy czy lat. Oczywiście rynek jest wymagający, rzeczywistość często weryfikuje plany, ale uważnie śledząc swoją karierę i przypatrując się własnym wewnętrznym zmianom, możesz wyjątkowo szybko przystosować się do obecnie panujących warunków. Dziś doceniani są przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści z chęcią do ciągłego rozwoju. Jesteś taką osobą? To powinien być Twój główny cel: ciągle samodoskonalenie.

Zadania, które doprowadzą Cię do realizacji celu

Jeżeli zdajesz sobie już sprawę z wyzwań, korzyści oraz ograniczeń, warto krok po kroku opracować zadania, jakie musisz wykonać, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Skuteczną metodą jest układanie planu według łańcucha przyczynowo-skutkowego:

Planujesz karierę w międzynarodowej korporacji? Wybierz program Navigating Your Success in Corporations

Działanie w międzynarodowych organizacjach wymaga od kandydata dużej wiedzy, doświadczenia, jak i określonych predyspozycji. Aby dobrze się ukierunkować, warto rozpocząć studia na kierunku Navigating Your Success in Corporations w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Prowadzone są w języku angielskim, składają się z 15 modułów pomagających w rozwoju zawodowym w międzynarodowych korporacjach. Menedżerowie zdobywają kompetencje ułatwiające m.in. myślenie strategiczne, podejmowanie decyzji, budowanie skutecznego zespołu, poprawianie wyników.

Planowanie kariery w międzynarodowej korporacji – podsumowanie

Międzynarodowe korporacje rządzą się swoimi prawami. Aby odnieść w nich sukces, niezbędny jest wielopłaszczyznowy rozwój zawodowy, ciągłe samodoskonalenie i podnoszenie kwalifikacji. Przydatny jest także plan działania, który realizujesz krok po kroku.