Jak usprawnić proces podejmowania decyzji biznesowych?

Szybkie i sprawne podejmowanie decyzji to jedna z najistotniejszych kompetencji biznesowych. Nie jest to jednak umiejętność, z którą się rodzimy – trzeba ją w sobie sumiennie wypracować. Jak zatem rozwinąć w sobie zdolność do podejmowania zdecydowanych decyzji biznesowych?

Metoda data-driven

Data-driven business to innowacyjny system analizowania raportów i kontrolowania wyników, który zakłada przede wszystkim umiejętne selekcjonowanie, wybieranie i korzystanie z tego typu danych. Warto pamiętać, że w procesie podejmowania decyzji biznesowych niezwykle istotne jest, jak szybko gromadzisz niezbędne informacje oraz w jaki sposób je przetwarzasz. Firmy, których menedżerowie opanowali tę umiejętność, mają doskonale sprocesowane poszczególne działania i świetnie rozumieją potrzeby swoich kontrahentów. Jednocześnie warto dodać, że w gromadzeniu danych, na których chcemy opierać swoje decyzje biznesowe, nie zawsze chodzi o ich dużą ilość. Dużo lepszym kierunkiem jest wypracowanie umiejętności odpowiedniego selekcjonowania poszczególnych informacji. W jaki sposób zatem efektywnie z nich korzystać?

Analiza i odpowiednia strategia

Z podejmowanych decyzji biznesowych powinien wynikać konkretny cel, który stawiasz sobie i swojej firmie. Aby usprawnić cały proces, warto przygotować skrupulatną strategię, która ujmie zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe cele. Wówczas podejmowanie kluczowych decyzji stanie się o wiele prostsze, ponieważ będziesz w stanie na bieżąco umieszczać je w przygotowanej wcześniej strategii i kalkulować, jaki efekt mogą przynieść dla całości działań. Przydatne jest także wizualizowanie zebranych danych, dzięki czemu będziesz w stanie zobrazować połączenia pomiędzy poszczególnymi informacjami i ich wpływ na cały proces.

Aby bliżej poznać i zrozumieć metodę data-driven, warto również skorzystać z możliwości, jakie dają obecnie nowoczesne studia dla menedżerów. Umiejętność podejmowania decyzji oraz usprawnienie tego procesu jest jedną z kluczowych kompetencji liderów, na którą kładziemy duży nacisk, przygotowując programy studiów podyplomowych dla biznesu.

Korzystaj z kompetencji zespołu

Warto skorzystać z potencjału pracowników, szczególnie że może okazać się to niezwykle przydatne podczas podejmowania kluczowych decyzji biznesowych. Zanim zatem ostatecznie wybierzesz konkretny kierunek, zorganizuj burzę mózgów i skonsultuj daną kwestię ze swoimi specjalistami, których kompetencje nie są w tym przypadku bez znaczenia. Warto dodać, że wielu z nich z pewnością posiada stosowne wykształcenie (być może ukończyli nawet studia menedżerskie, co jest dodatkowym atutem wartym wykorzystania podczas podejmowania firmowych decyzji).

Wyciągaj wnioski

Nic tak nie usprawnia procesu podejmowania decyzji jak analizowanie skutków już podjętych działań i wyciąganie z nich wartościowych wniosków. Staraj się zatem na chłodno kalkulować efekty przeszłych decyzji i przekładać je na planowane działania. Nie chodzi tu jedynie o naukę na błędach, ale również o nieustanne doskonalenie procesów. Pamiętaj jednak, że to procesy są dla ludzi, a nie ludzie dla procesów, dlatego rygorystyczne trzymanie się ustalonych zasad nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Umiejętność podejmowania szybkich i zdecydowanych decyzji wynika z wypracowanej umiejętności, wiedzy i doświadczenia, które niektórzy liderzy zdobywają przez lata.

Rozwój osobisty i studia menedżerskie

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swoich kompetencji liderskich (w tym dotyczących sprawnego podejmowania decyzji biznesowych) i zależy Ci na współpracy z profesjonalistami, sprawdź nowoczesne studia dla menedżerów. W programie naszej uczelni znajdziesz szereg interesujących kierunków, które prowadzone są przez doświadczonych wykładowców (zarówno z polski, jak i zza granicy). Oferujemy m.in. Studium Autorytety, Executive MBA, Akademię Psychologii Przywództwa i wiele innych kierunków, które rozwiną Twoje menedżerskie kompetencje. Umiejętność sprawnego i przemyślanego podejmowania decyzji w biznesie to integralna część większości kierunków znajdujących się w naszej ofercie, a praktyczne podejście do przekazywania wiedzy i szeroka gama zajęć warsztatowych pozwoli Ci w krótkim czasie przyswoić tego typu zdolności.

Studia menedżerskie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które pragną rozwijać się przy współpracy z wybitnymi specjalistami. Program naszych kierunków jest nieustannie dostosowywany do aktualnych realiów biznesowych, dzięki czemu inwestujesz nie tylko w swój rozwój osobisty, ale również w praktyczną wiedzę odnośnie trendów czy biznesowych zmiennych. Popraw swoje umiejętności podejmowania zdecydowanych decyzji i wiele innych kompetencji – sprawdź pełną ofertę naszej uczelni!