Lucyna Stańczak-Wuczyńska

Doświadczenie zawodowe:

Absolwentka ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i studiów podyplomowych Advanced European Studies w College of Europe w Brugii. Od początku blisko trzydziestoletniej kariery zawodowej Lucyna Stańczak-Wuczyńska związana jest z bankowością. W latach 1992-1995 pracowała w IBP Bank S.A., następnie  w latach 1995-1997 w Credit Lyonnais Bank Polska, w obszarze corporate finance. W  1997 r. objęła stanowisko Vice President w ABN Amro Bank Polska w Departamencie Finansowania Strukturalnego.

W latach 2000 – 2020 r. związana była z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Początkowo jako Associate Director odpowiadała za inwestycje w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym. Od 2008 r. jako Country Director EBRD w Polsce. W 2014 r. Lucyna Stańczak Wuczyńska objęła w EBRD w Londynie funkcję Dyrektora Regionalnego EU-Banks, Financial Institutions, regionu Europy Centralnej i Południowej z portfelem inwestycji kapitałowych i dłużnych w bankach i instytucjach finansowych przekraczającym 4 miliardy euro.

W swojej karierze zawodowej Lucyna Stańczak-Wuczyńska pełniła szereg funkcji w zakresie ładu korporacyjnego, była członkinią i obserwatorką Rad Nadzorczych i członkinią komitetów audytu i ryzyka m.in. w Polkomtelu Sp. z o.o., Alior Banku S.A., Polskich Inwestycjach Rozwojowych,  banku Erste Bank na Węgrzech oraz była członkiem Advisory Board w funduszach Private Equity. Od grudnia 2020 r. jest członkinią Rady Nadzorczej a obecnie przewodniczącą Rady Nadzorczej banku BNP Paribas Bank Polska. Lucyna Stańczak Wuczyńska doradzała i doradza również funduszom Private Equity (jako advisory board member) – w Concordia21, Actis, Global Emerging Market Fund i Pollen Street Capital Fund w Londynie. W 2022 została powołana do rady nadzorczej banku Banca Transylvania, największego banku w Rumunii pod względem aktywów.

Lucyna Stańczak-Wuczyńska jest obecnie przewodniczącą Rady Programowej Chapter Zero Poland (część Climate Governance Initiative „CGI” przy Światowym Forum Ekonomicznym) oraz szefuje Climate Governance Initiative Finance HUB.  CGI to program rozwoju kompetencji organów nadzorczych i zarządczych spółek w obszarze klimatu i przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatycznym.

Obywatelstwo:

polskie