Pivot zawodowy – jak się do niego przygotować?

Ścieżka rozwoju kariery zawodowej wymaga zmian. Wartościowy i ambitny pracownik musi znać metodę pivotu, czyli zwinnego procesu rozwoju kariery zawodowej.

Współczesny rynek pracy wyróżnia się bardzo dużą dynamiką, wymusza na pracownikach planowanie kariery zawodowej na kilka lat do przodu. Aby zrobić to poprawnie, należy dysponować odpowiednimi mechanizmami, mieć podstawy w postaci studiów, szkoleń oraz stawiać na ciągły rozwój. Tylko wtedy uda się odnieść sukces, odczuć satysfakcję i uniknąć wypalenia zawodowego.

Czym jest pivot zawodowy?

Pivot to radykalna zmiana kierunku działania w obrębie przyjętej ścieżki zawodowej. Określa zwinną zmianę podejścia, w zależności od potrzeb rynkowych i tego, czego oczekuje przyszły lub obecny pracodawca.

Otrzymując wskazówki, że niezbędne jest przebranżowienie czy rozwój posiadanych kompetencji, nie należy ich bagatelizować. Pivot zawodowy dodaje odwagi do zmian. Takie radykalne podejście bywa stresujące, ale może przynieść realne korzyści. Przede wszystkim rozpocznie się nowa przygoda zawodowa, dzięki której uda odnieść się sukces i uzyskać satysfakcję z prowadzonych działań. Praca na stanowisku specjalisty przestała sprawiać satysfakcję? Może czas na objęcie stanowiska zarządczego?

Pomocny w tym będzie kurs dla nowych menedżerów w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Dzięki First Manager Skills możesz szybko pozyskać istotne kompetencje, które ułatwią odnalezienie się na stanowisku menedżerskim. W trakcie 80 godzin zajęć zdobędziesz niezbędną wiedzę, a przy tym zwiększysz swoją efektywność w zarządzaniu ludźmi.

Pivot zawodowy w ostatnich kilku latach jest zjawiskiem bardzo zauważalnym, głównie ze względu na globalny kryzys ekonomiczny. Ludzie niejako zostali zmuszeni do odejścia od niektórych branż. Zmiany wymusiło również rosnące zapotrzebowanie rynku m.in. branży IT na specjalistów. Na horyzoncie rysuje się już kolejny czynnik, który może wprowadzić rewolucję na rynku pracy, czyli rozwój technologii AI.

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu zawodowym?

Przede wszystkim należy pozbyć się myślenia, że konieczne jest wykonywanie zawodu wyuczonego, jednego przez całe życie, w którym ma się już doświadczenie. Na współczesnym rynku pracy wymagana jest elastyczność, chęć samodoskonalenia oraz rozwoju. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodów, ale jest duża grupa profesji, które można zacząć wykonywać w dowolnym momencie kariery zawodowej.

Aby skutecznie rozwijać ścieżkę kariery zawodowej, nieustannie należy doskonalić umiejętności twarde, czyli techniczne, ale również umiejętności miękkie. Są one świetną bazą do pivotu i rozszerzania wiedzy merytorycznej. Warto korzystać ze wszystkich możliwości otaczającego nas świata: interesować się nowymi technologiami, uczestniczyć w kursach i szkoleniach, czerpać wiedzę od najlepszych specjalistów. To zainicjuje wiele zmian w życiu zawodowym.

Istotne jest również, że pivot zawodowy nie musi być jednorazowym zrywem w decydującym momencie Twojego życia. Można zwinnie zmienić karierę kilka razy. Nie jest również zarezerwowany tylko dla młodych osób, ale także dla pracowników z kilkunastoletnim stażem pracy.

Pivot zawodowy:

Strategia kariery w biznesie oparta na pivocie pozwala dynamicznie rozwijać się, budować silną pozycję, a także wzbogacać swoje życie zawodowe o nowe doświadczenia.

Pivot zawodowy jako sposób na świadome budowanie kariery

Dostępność narzędzi, technologii, kursów i różnych form pracy sprawia, że można dynamicznie rozwijać się w wielu branżach, w zasadzie bez większych ograniczeń. Zapisując się na kurs First Manager Skills robisz pierwszy krok w kierunku zmiany swojej sytuacji zawodowej. Zyskujesz nowe kompetencje, kluczowe umiejętności, które pozwolą Ci zrobić pierwsze kroki w charakterze nowoczesnego menedżera.